Skip to content ↓

Governing Body Roles

Governor Constitution Role on the governing board

Sandy Blackledge

Appointed 20.10.2014

Co-opted governor

Chairperson

Safer recruitment governor and Development governor

Janet Cooper - Clerk to the governing body
Rebekah Green Accounting officer Headteacher

Jane Solloway

Appointed 16.07.2018

Staff governor  

Neil Stickland

Appointed 13.12.2017

Co-opted governor

Vice Chairperson

Safeguarding governor and Health & Safety governor

Safer recruitment governor

Matthew Haughton

Appointed 28.10.2019

Co-opted governor Chair of teaching and learning committee and GDPR governor

Geoff Twiselton

Appointed 16.03.2022

Co-opted governor Wellbeing and mental health governor

Hannah Cheetham-Joshi

Appointed 17.12.2020

Co-opted governor Curriculum link governor

Ben Fairhall

Appointed 20.12.2020

Co-opted governor Chair of resources and environment committee

Charlene Cruickshank

Appointed 05.11.2021

Parent governor Pupil Premium/Inclusion governor